logo
دوشنبه 26 مهر 1400 - 16:56   -   www.payamearbaeen.ir
نسخه آزمایشی
logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1399/07/30 - 03:59 ب.ظ
  • بازدید:‌ 123
  • چاپ

برگزیدگان طرح ملی احسان قرآن ویژه اربعین حسینی اعلام شدند/مشارکت ۳۲۹۷ نفری اهالی مسجد

طی برگزاری نشستی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برگزیدگان طرح احسان قرآن اعلام شدند. در این طرح۳۲۹۷ نفر از اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور شرکت داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام اربعین؛ به نقل از خبرگزاری شبستان، آیین قرعه‌کشی برگزیدگان طرح ملی «احسان قرآن» با محوریت حزب‌خوانی قرآن ویژه ایام اربعین حسینی، ظهر امروز چهارشنبه 30 مهر طی مراسمی با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد، «سعید سعادتی» معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد و حضور مجازی حجت‌الاسلام و المسلمین «حمید احمدی»، رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین، در محل ستاد فهما برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی در این نشست طی سخنانی با بیان اینکه نام امام حسین(ع) از قرآن جدایی‌ناپذیر است، اظهار کرد: هدف سیدالشهدا(ع) اصلاح امت بود و در مسیر تحقق این مهم از دریچه گفتمان قرآنی مردم را ارشاد و دعوت به دین خدا کرد؛ با توجه به این مساله تکیه بر طرح ها و برنامه های قرآنی، گامی مهم در راستای ترویج فرهنگ حسینی خواهد بود و طرح ها و پویش‌هایی از این دست نقش مهمی در راستای نشر فرهنگ قرآنی دارند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در بخش دیگری از مباحث خود ضمن تقدیر از کمیته فرهنگی و آموزش ستاد اربعین افزود: فعالیت‌های متعددی به همت این کمیته حتی در شرایط فعلی که به سبب شیوع کرونا بسیاری از برنامه‌ها لغو شده بود در فضای مجازی به منصه ظهور رسید؛ جای دارد که این سلسله برنامه‌ها در راستای دانش‌افزایی، بصیرت‌افزایی و تقویت مهارت‌های کاربردی نظیر آموزش برخی ملزومات زبان عربی در دستور کار کمیته باشد تا انشاالله در سال های آتی و با برچیده شدن این ویروس منحوس مورد استفاده زائران قرار گیرد.

وی در ادامه ضمن تقدیر از مشارکت همدلانه شیعیان و اهل سنت در طرح احسان قرآن افزود: برگزاری فعالیت‌های قرآنی در این گستره می‌تواند منجر به وحدت مضاعف میان آحاد مردم شود چراکه همه ما مسلمانیم و یک پیامبر و یک کتاب داریم.

همچنین در ادامه حجت‌الاسلام و المسلمین احمدی، با بیان اینکه کانون‌های مساجد از سرمایه‌های فرهنگی و ارزشمند کشور محسوب می‌شوند، گفت: امسال شاهد درخشش قابل توجه و متفاوتی با همکاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در عرصه اربعین بودیم. در واقع با توجه به زیرساخت‌هایی که در اختیار کانون‌ها بود به ویژه در عرصه طرح تلاوت قرآن و هدیه به روح سیدالشهدا(ع) و ایران مطهرش شاهد حضور حداکثری بودیم که جای تقدیر دارد.

در بخش دیگری از این نشست سعید سعادتی به ارایه گزارشی از فعالیت‌های ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در رابطه با اربعین حسینی پرداخت و گفت: نزدیک به سه سال است که کمیته فرهنگی اربعین به منظور هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی کانون‌های فرهنگی فرهنگی هنری در ایام اربعین حسینی در ستاد هماهنگی کانون های فهما تشکیل شده و از سال گذشته جلسات مستمری با کمیته فرهنگی و آموزش ستاد اربعین  داشتیم و همکاری های خوبی اتفاق افتاد.

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد افزود: امسال با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا جلساتی ویژه برگزار و طی آن مقرر شد که در آستانه اربعین حسینی طرح «احسان قرآن» برگزار شود؛ این طرح شامل سه بخش از جمله پویش کودک و نوجوان و در رشته شعرخوانی و نقاشی، برگزاری محافل انس با قرآن با رعایت پروتکل های بهداشتی و حزب خوانی قرآن بود   که در  محافل قرآنی تعداد 50 محفل با رعایت پروتکل های بهداشتی با حضور قاریان ممتاز کشوری برگزار شد.

وی ادامه داد: امروز و در این نشست برگزیدگان پویش حزب خوانی قرآن کریم در اربعین حسینی که از 11 صفر تا 20 صفر برگزار شد اعلام می شوند، نکته قابل توجه در مورد این پویش آن است که با وجود فرصت 10 روزه شاهد مشارکت 3297 نفر بودیم که از این میان نزدیک به 5783 حزب ختم شد؛ از میان این شرکت کنندگان 25 درصد دارای تحصیلات کارشناسی و 10 درصد دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا بودند که در مجموع 35 درصد شرکت کنندگان دارای تحصیلات بالا بودند.

سعادتی افزود: از نظر فراوانی استان های شرکت کننده، استان اردبیل با 19 درصد، استان فارس با 15 درصد بیشترین میزان مشارکت را داشتند. همچنین 59 درصد از افراد شرکت کننده در این طرح برادران و 41 درصد را بانوان تشکیل می دهند.

گفتنی است در ادامه این نشست بیست نفر به صورت آنلاین قرعه کشی و به عنوان برگزیدگان این طرح معرفی شدند.